Son dakika haberi bulunmamaktadır.
Bebekler Kulübü
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

TÜP BEBEK NASIL YAPILIYOR?

Tüp bebek, uygulama şekli ile uzun ve yorucu bir yöntemdir. Gerekli teknolojik donanım ve ekip bir araya geldiğinde başarı şansı oldukça yüksek olan tüp bebek yöntemi nasıl yapılıyor?

Kategori  Kategori : Tüp Bebek
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 2898
Tarih  Tarih : 05 Aralık 2012, 19:57

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

TÜP BEBEK NASIL YAPILIYOR?

Tüp bebek
, uygulama şekli ile uzun ve yorucu bir yöntemdir. Gerekli teknolojik donanım ve ekip bir araya geldiğinde başarı şansı oldukça yüksek olan tüp bebek yöntemi nasıl yapılıyor? bu yazıda tüp bebek yönteminin uygulama şekli hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yumurta ve spermin yapay birleşmesi sonucu dışarda döllenme oluşması işlemine tüp bebek denir. Yumurta ultrason yardımı ile iğne ucuna çekilir ve rahim şartları sağlanmış ortamda birbirine karıştırılır. Bunun için kadındaki yumurtalar ve erkekteki spermler sayılır, semen analizi yapılır. Erkekte sperm sayısı sıfır çıksa bile (azospermi) küçük bir cerrahi işlem sonucu erkekten sperm elde edilebilmektedir. Bu işlemde enjektör yardımı ile sperm arama işlemi (TESA) yapılır. Sperm bulunamazsa testis dokusundan (TESE) parça alınır. Tüp bebek yönteminde kadının yumurtalarında döllenebilecek aşamaya getirmek için hormonlar kullanılır.


 Bu hormonlar, geliştiriciler enjeksiyonlarla kadına uygulanır. Yumurtalar döllenebilecek aşamaya geldiğinde ameliyathane şartlarında kadından alınır. Aynı gün içinde erkek adaydan da spermleri alınır ve embriyoloji laboratuarında yumurtaların her birine tek tek spermler enjeksiyonla bırakılır. Bu şekilde yumurtaların döllenme ihtimali maximum seviyeye çıkarılmış olur. İlerleyen en geç 5. günde bölünen embriyo yapay ana rahmi şartı sağlanmış laboratuar ortamından alınır ve gerçek anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonra embriyo izlenmeye alınır ve embriyonun ana rahmine tutunması beklenir.


Embryo transferi hakkında Ünlü tüp bebek doktoru Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tarafından yazılan makalede daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ünlü tüp bebek doktorunun makalesi için: http://www.cemficicioglu.com.tr/embriyo-transferi

Embriyo ana rahmine tutunduğunda gebelik normal bir seyir izler. Aradan 12 gün geçtikten sonra kandaki hormonlar ölçülür. Gebelik hormonuna bakıldığında gebeliğin oluşup oluşmadığı anlaşılır. Eğer hormonlar gebelik seviyesinde ise embriyo rahme tutunur ve gebelik devam eder. Hormonlar gebelik seviyesinden düşük ise gebelik sonlanmıştır ve tüp bebek yönteminde denenenler başa alınıp tekrar denenir.

Dondurma işlemi uygulanmış ise önceden artmış olan embriyolar rahme yerleştirilerek vakit kaybedilmeden gebelik şansı artırılır. Normal gebelikte olduğu gibi tüp bebek yönteminde de erken doğum ihtimali vardır ve embriyo rahme tutunduğu andan itibaren izlemeye alınır. Saklanmış olan embriyolar enjeksiyon kullanılmadan maliyet en aza indirilerek ana rahmine konulur. Düşükle sonlanan tüp bebeklerde bu ikincil şanstır. Resmi nikahı bulunan herkes tüp bebek yöntemine başvurabilir. Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olurken resmi nikah şartı aranmaktadır. Üreme güçlüğü yaşayan çiftler herhangi bir tıp fakültesinden tüp bebek için uygun olduklarına dair rapor aldıklarında gebelik işlemi hemen başlatılabilir.

Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa ünlü doktor Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu'nun  sitesi olan www.cemficicioglu.com.tr adresinde bulabilir, doktor ile iletişime geçebilir ve yardım alabilirsiniz.
Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
  
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Tüp Bebek

En Çok Okunan Haberler

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgilerdir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.Yayınlanan makale ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Bebeklerkulubu.com sorumlu değildir. © 2007-2015 Bebeklerkulubu.com Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız |İletişim : bilgi@bebeklerkulubu.com

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi