Son dakika haberi bulunmamaktadır.
Bebekler Kulübü
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bebeğiniz Sizi mi Yoksa Babayı mı Daha Çok Seviyor ?

Bebeğiniz Sizi mi Yoksa Babayı mı Daha Çok Seviyor ?

Kategori  Kategori : Çocuk Psikolojisi
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 2293
Tarih  Tarih : 06 Mart 2017, 13:22

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 


Bebeğiniz Sizi mi Yoksa Babayı mı Daha Çok Seviyor ?

Bu soruyu bir çok kez kendinize sormuşsunuzdur.Hatta kendi çocukluğunuzu düşünüp sizin çocuğunuzun da kimi daha çok sevdiğini bulmaya çalışmışsınızdır.

Doğumundan itibaren bebeğinizi sadece size ait sanırsınız. Ama baba sevgisi de devreye girdiğinde koşullar değişir. Bebeğinizin sevgisini babası ile  paylaşmak bile başlarda size zor gelebilir. Oysa uzmanların söylediği gibi bu durumu kişisel olarak algılarsanız hataya düşersiniz. Bu, bebeğiniz bir ebeveynini diğerinden daha fazla sevdiği anlamına gelmez! Sadece dönem dönem bebeğin anne ya da babasına daha fazla ihtiyacı olur. Zamanla bu hayranlık geçebilir de. Ya da bebek birdenbire annesine ya da sadece babasına, nedeni belli olmayan bir şeyden dolayı daha fazla bağlanır.

Onların seçimi
Bebekler sık gördüğü, aşina olduğu kimse, ona daha yakın olur. Burada bebeğinizin babasına daha düşkün olmasının nedeni onu özlüyor ve daha çok görmek isityor olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?

Anne-babadan biri
Çocuğa bir ebeveyni diğerine göre daha fazla beğendirmeye çalışmak pek işe yaramaz. Ama bu genelde aileler arasında yapılan bir şey. Bebekler 8 ve 15 aylık arasındayken aile ve aile büyükleri arasında bu karşılaştırmalar yapılmaya başlanır. Bu karşılaştırma, birkaç hafta ya da okul öncesi dönem boyunca sürer. Okul çağına kadar, çocukla yapılacak her aktivite için genelde anne ya da babadan biri onun yanında olur. Bu durumda da çocuk anne-baba arasında, birinden birini seçmek durumunda bırakılır. Dolayısıyla çocukların tercihi, kimle daha fazla ve daha eğlenceli zaman geçiriyorsa ondan yana olur. Çocuklar, 3 yaşından itibaren cinsiyetlerinin farkına varır. Bu nedenle bu yeni durumu anlamak için kızsa annesiyle, erkekse babasıyla vakit geçirmeyi tercih eder. Anneleriyle ya da babalarıyla bir benzerlikleri bulunduğunun farkına varırlar. Dolayısıyla onlardan bir şeyler öğrenmeyi ve davranışlarını taklit etmeyi sever.


Anne Bababaların Birbirine Sarılması Çocukları Mutlu Kılar

Çocuğunuz sizi itiyor da olsa, kucağınıza da atlasa ailesinin içindeyken böyle karmaşık duygulara kapılabilir. Çocuğunuz birinizden birine daha fazla ilgi göstermeye başlarsa, sessiz olmanız en iyisi. Bunu bir rekabete dönüştürürseniz, dikkat çekmek için aynı davranışları tekrar eder. Mutsuz görünürseniz de, çocuğunuz size güven vermesi gerektiğini düşünür. Gelecekte daha sessiz olur. Bir ailede eşlerden biri diğerine sıcaklık göstermeli.

Mesela birbirinize sarılarak bu yakınlığı çocuğunuza gösterebilirsiniz. Böylece miniğiniz sizi birlikte görüp kendini huzurlu ve güvende hisseder. Güvenlik duyguları reddedilmişse bu durumu size hissettirmeye başlar.

Tercih edilen taraf sizseniz tadını çıkarın. Çünkü bu çok fazla sürmeyebilir. Çocuğunuz sadece sizden değil, sizinle vakit geçirmekten de çok hoşlanır. İstenmeyen anne ya da babaya önerimizse, bir süreliğine o sahneyi terk etmesi. Çocuğunuz kalmanızı söylese bile… Bir süre ilgilenmediğinizi görürse belki ona daha samimi gelebilirsiniz.


Yanlış yok!
Çocuğunuzun bir ebeveynini diğerine göre tercih etmesinde hiçbir yanlış yok! Bu sadece onun idrak gücünü geliştirdiğini, insanların davranışlarındaki farklılıkları ayırt edebildiğini gösterir. Bu yüzden çocuğunuz, tercih yapmaya başladığında bunun tadını çıkarın. Tabii tercihlerini belirtmiyorsa da endişelenmeyin! Çünkü bütün çocuklar kavramsal gelişimlerini farklı yollardan gösterir.

Kaynak

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
  
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Çocuk Psikolojisi

En Çok Okunan Haberler

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgilerdir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.Yayınlanan makale ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Bebeklerkulubu.com sorumlu değildir. © 2007-2015 Bebeklerkulubu.com Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız |İletişim : bilgi@bebeklerkulubu.com

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi