Son dakika haberi bulunmamaktadır.
Bebekler Kulübü
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hamileler Tatilde Nelere Dikkat Etmeli ?

Gebe hanımlar tatil öncesi ve tatil sırasında nelere dikkat göstermeliler ?

Kategori  Kategori : Hamilelik Dönemi
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 2088
Tarih  Tarih : 26 Nisan 2015, 14:39

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 


Gebe hanımlar tatil öncesi ve tatil sırasında nelere dikkat göstermeliler ?


Anne adaylarımızın tatile çıkmadan önce dikkat etmesi gerekenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nilgün Öztürk Doğan anlattı.

Tatil giysileri

Tek parça pantolonlu tulum gibi kıyafetler hamilelikte seyahat ederken çok uygun değil. Bunun yerine alt ve üst ayrı kıyafetler ya da elbiseler, rahat, ince, hava alan pamuklu giysiler ve alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmeli. Yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri, geniş kenarlıklı şapkalar bavula ilk koyulması gereken eşyalardır.. Tek kat yerine bir kaç kat giyinilmeli ki seyahat ve tatil sırasında, birden klimalı ortamlardan yaz sıcağına çıkıldığında giysiler değiştirmelisiniz.


İlaçlar

Anne adayları yola çıkarken yanlarına bulantı için doktorlarının önerdiği ilacı, ağrı kesici için hamilelilerin kullanabildiği "parasetamol” içeren bir ilacı ve hamilelikte kullandıkları “multivitamin” haplarını alabilirler.
Tatile veya yola çıkan kişilerde en sık görülen problemlerin başında mikrobik ishal gelir ve ishal aşırı sıvı kaybına yol açar. Bu durum ise anne adayının ve dolayısıyla da bebeğin kan akışını bozar. Gebelerde ishal görüldüğünde bol sıvı almak ve hekime danışarak antibiyotik kullanmak gerekebilir.

Yolculuğa uygun saatler
Anne adayları, özellikle hamileliğin ileriki haftalarında öğle saatlerinde yapılan bir yolculuğu tercih etmemeli.

Beslenmelerine dair
Terleme ile vücut su kaybeder, hamilelerin su kaybı ise bize oranla daha fazladır. Bu nedenle hamilelerin yolculuk süresince dikkat etmeleri gereken en önemli nokta bol sıvı almaları. Yola çıkmadan önce ise hafif besinler alıp yağlı yiyeceklerden kaçınmalılar.

Mide bulantılarına karşı
Hamileliğin ilk üç ayında bulantı ve kusma için kullanılan ilaçlar, yolculuk sırasında da kullanılabilir. Anne adayları yolculuğa çıkarken yanlarında leblebi, kraker gibi mide ekşimesini azaltacak yiyecekler bulundururlarsa mide bulantılarını engelleyebilirler.

YOLCULUK BOYUNCA

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli
hamilelere, yurtiçi ve yurtdışı yolculuklarda dikkat etmeleri gereken noktaları anlattı.

Hamilelikte, önceden tespit edilmiş bir problem yoksa seyahat engeli bulunmaz. Anne adayları için en ideal seyahat zamanı 18-24. haftalar arası, çünkü ani düşük ya da erken doğum en az bu dönemde yaşanır. Son üç ayda evden uzaklaşmak; hipertansiyon, erken doğum gibi durumlarda doktora ulaşmak zor olabileceğinden çok doğru değil. Uluslararası yolculuklarda risk faktörleri; gebeliğe ait, genel ve tatil yerlerindeki potansiyel riskler olmak üzere üç gruba ayrılır.

Hamilelikteki risk faktörleri
•Düşük riski içeren hamilelik
•Rahim ağzı yetmezliği
•Geçirilmiş dış gebelik
•Plasental sorunlar, vajinal kanama, çoğul gebelik
•35 yaşından büyük ya da 15 yaşından küçük anne adayları

Genel risk faktörleri
•Damar tıkanıklığı ve damar içi pıhtılaşması
•Pulmoner (akciğer) hipertansiyon, ciddi astım
•Kalp kapak hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, böbrek yetmezliği

Tatil yerlerindeki risk faktörleri
•Potansiyel riskli bölgelere yolculuk
•Yüksekteki yerler, örneğin 2500 metrenin üstüne çıkmak
•Gıdalardaki bozukluklar
•Böcek ısırıkları
•Seyahat edilen bölge için canlı aşı yapılma zorunlulukları

Uçak yolculuğu

Hamilelikte son haftaya kadar uçak yolculuğu yapılabilir. Uçakların kabin içi basınçları kontrollü olduğundan yolculuğun bir tehlikesi olmaz.


Ancak uluslararası uçuşlarda bazı uçak firmaları 32-34. haftalar arasında hamilelikte uçuşu sınırlandırır. Hamilenin, ciddi boyutta bir kansızlık sorunu varsa yolculuk ancak o zaman tehlikeli olur. Herhangi önemli bir sağlık sorunu yoksa hamile birinin uçakta aldığı riskler, hamile olmayan bir kadınla tamamen aynı. Uçak yolculuğundaki en önemli sorun hareketsizliğe bağlı olarak bacaklarda oluşan kan dolaşım bozuklukları. Bunun için hamileler periyodik olarak uçak içinde ayağa kalkıp bir süre hareket etmeli. Ayrıca hamileyken havaalanı güvenlik kapılarından mümkünse geçmemek daha doğru, çünkü doğacak bebeklerde çeşitli kan hastalıkları olasılığı yaratır.

Araba yolculuğu
 
Arabada hamilenin emniyet kemeri takması, bebek üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaz. Bu yüzden herkesin olduğu gibi hamilelerimizin de emniyet kemerleri takılı olmalı. Ayrıca araçlardaki hava yastıkları devre dışına çıkarılmamalı. Genel yolculuk sırasında belki de en önemli risk, geçirilecek bir enfeksiyon ve oluşabilecek bir komplikasyon ile baş etme zorluğu. Vajinal kanama, ciddi baş ve karın ağrıları, karında kasılma, su kesesinin açılması ya da görme problemleri gibi sorunlar hemen bir doktora başvurmayı gerektirir.

Temizliğinden emin olunmayan su ve yiyecek tüketimi, bağırsak enfeksiyonlarına neden olabileceğinden dikkatli olunmalı.
Mümkünse yolculuk sırasında, ülkelerin bilinmeyen tatları denenmemelidir çünkü alışık olmadığımız tatlar mide ve bağırsak şikayetlerine neden olabilir.

Sonuç olarak nereye ve nasıl yolculuk yapılırsa yapılsın, mutlaka öncesinde hamileliği takip eden doktorun fikir ve önerilerini almak en doğru olandır. Uygun şartlar oluşturulduğunda ise, bir hamile istediği gibi keyifle yolculuk yapabilir.

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
  
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Hamilelik Dönemi

En Çok Okunan Haberler

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgilerdir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.Yayınlanan makale ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Bebeklerkulubu.com sorumlu değildir. © 2007-2015 Bebeklerkulubu.com Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız |İletişim : bilgi@bebeklerkulubu.com

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi