Son dakika haberi bulunmamaktadır.
Bebekler Kulübü
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bebeğin Psikolojik Gelişimi Anne Karnında Başlıyor !

Bebeğinizin psikolojik gelişiminin anne karnında başladığını biliyor musunuz ?

Kategori  Kategori : Çocuk Psikolojisi
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 2111
Tarih  Tarih : 20 Eylül 2016, 17:37

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 


Bebeğinizin psikolojik gelişiminin anne karnında başladığını biliyor musunuz ?

Konuyla ilgili olarak Uzman Pedagog Sevil Yavuz bakın neler diyor :

Sevgili Anne Babalar,

 Çocuğunuzun sağlıklı  gelişimi ve mutluluğu için 0-6 yaş döneminin  önemini birçok anne baba biliyor. Diğer taraftan çocuk psikolojisinin anne karnında başladığı anne baba adayları tarafından pek bilinmiyor. Yapılan birçok araştırma anne karnındaki bebeğin annenin psikolojisini hissettiğini ve olumsuz deneyimlerden etkilediğini vurgulamaktadır. Kesin kanıtlar olmamakla birlikte anne karnındaki bebeğin psikolojisi için hamilelik döneminin mümkün olduğunca huzurlu ve mutlu geçirilmesi gerektiği  yapılan araştırmalarda vurgulanmaktadır.

Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler mutlaka aralarındaki problemleri çözmeli ve çocuğa huzurlu bir aile ortamı hazırlamalıdır.  Evlilik oturmadan çocuk sahibi olmak çocuğu sadece anne karnında değil, doğduktan sonrada olumsuz etkileyecektir. Bebeğin sağlığı anne baba adaylarının evliliklerinin oturması ve birbirlerini yeterince tanıması gerekir.  Kısacası  çocuk sahibi olmanın ilk şartı mutlu bir çift iletişimi diyebiliriz. 

Daha sonraki şart ise hamilelik döneminin planlanmasıdır. Eğer planlı bir hamilelik ise mümkün olduğunda annenin çalışma temposu hafifletilmelidir.  Annenin sağlığı, mutluluğu ve morelinin yüksek olması da çok önemli. Hamilelik döneminde baba adayına önemli görevler düşmektedir.  Anne adaylarının duyguları hamilelik döneminde oldukça hasasastır.  Bu dönemde anneler almaları gereken kilolardan dolayı kendilerini eskisi gibi güzel bulmayabiliyor. Baba adayının anne adayını ihmal etmemesi ve eskisinden daha da ilgili olması gerekiyor.


BEBEK HAMİLEYKEN YAPILAN TARTIŞMALARI DUYUYOR !

Diğer önemli şart ise hamilelik döneminde annenin herhangi bir travmatik olay yaşamamasıdır.  Anne karnındaki bebek sadece annenin değil,  çevresindeki insanların seslerini de duyduğu vurgulanmaktadır.  Anne karnındaki bebek annenin babanın yoğun tartışmalarını hissetmektedir. Anne adayının çok üzücü bir olaya maruz kalması da yine anne karnındaki bebeği etkilemektedir. Bu nedenle anne baba adaylarının çocuk sahibi olmadan önce çocuk için kendilerini hazır hissetmeli ve gerekli hazırlıkları yapması gerekir.

 

Uzman Pedagog Sevil Yavuz


Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
  
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Çocuk Psikolojisi

En Çok Okunan Haberler

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgilerdir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.Yayınlanan makale ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Bebeklerkulubu.com sorumlu değildir. © 2007-2015 Bebeklerkulubu.com Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız |İletişim : bilgi@bebeklerkulubu.com

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi