Son dakika haberi bulunmamaktadır.
Bebekler Kulübü
Anasayfa | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dizi Filmler Sezaryeni Artırıyor !

Diziler ve filmlerdeki çok acılı ve bağrışlı normal doğum sahneleri annelerin korkarak sezaryen doğuma yönelmesine yol açıyor.

Kategori  Kategori : Doğum
Yorumlar  Yorum Sayısı :
Okunma  Okunma : 1473
Tarih  Tarih : 23 Aralık 2014, 13:38

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 


Diziler ve filmlerdeki çok acılı ve bağrışlı normal doğum sahneleri annelerin korkarak sezaryen doğuma yönelmesine yol açıyor.

Malumunuz Türk halkı olarak özellikle biz kadınlar bol bol dizi ve film izliyoruz. Birçok filmde de izleyicinin daha afzla heyecan yaşaması için doğum sahneleri abartılarak gereğinden fazla acı,bağrışlar ve heyecanlı roller yapılıyor. Bu sahneleri izleyen kadınlar ise henüz genç yaştan itibaren normal doğuma karşı ürkek ve mesafeli oluyorlar.

Dr.Ayşe Duman dizi ve filmlerdeki bu doğum sahnelerinni etkileri hakkında kaleme aldığı makalede şöyle diyor,''steğe bağlı yapılan sezaryenlerdeki artışın en büyük nedeni; anne adayının doğum yolculuğundan korkmasıdır. Oysa kadın bedenindeki doğum yolculuğu, bedeninde başlayan yaşam yolculuğunun tüm detayları gibi, hassasiyetle programlanmış bir kas eylemidir. Kadın, bedenindeki hiç bir kas eyleminden korkmazken doğumdan korkar. Mesaneyi boşaltmak, bağırsakları boşaltmak, ağzımızdakileri yutmak, yürümek, koşmak bizi korkutmazken doğum büyük bir korku oluşturur. Peki, zihnimizde dönüp duran doğum korkularının sebebi nedir?

Doğum kadınımızı korkutuyor çünkü…

Filmlerdeki, dizilerdeki doğum sahneleri küçük kız çocuklarına, genç kızlara “doğum ağrılıdır, doğumda kadın ciyak ciyak bağırır; demek ki acı çeker” inancını yerleştiriyor. Bu inanç kalıplarıyla doğumu yaklaşan anne adaylarının bedenini saran korkunun gerginliği, doğumun en büyük düşmanı oluyor. Zira korku dolu gergin bir bedende işleyen bu süreç, doğum yolunda kasılan bebeğin ilerleyişini ağrılı veya imkânsız hale getiriyor. Bunu hisseden korkulu anne sezaryeni tercih ediyor. Hâlbuki korkularından dolayı tercih ettiği sezaryen, hem bebeği hem kendi sağlığı için olumsuz durumlar oluşturabiliyor.

Dizi ve filmlerdeki doğum sahneleri denetlenmelidir

Negatif hipnozlarla oluşan doğum korkularını ve artan sezaryen oranlarını engellemenin en basit yolu; negatif hipnozları oluşturmamaktır. Bu anlamda görsel basın ve dizi film yapımcıları toplumu, sağlığı, gelecek nesilleri ilgilendiren mesajlar verirken nelere yol açtıklarının farkında olmalı; olmayanlar da yetkin kurumlarca denetlenmelidir.''

Bu haberi paylaş: Google Favorilerime Ekle Google Facebook'a GönderFacebook Yahoo'ya EkleYahoo Digg'e EkleDigg Del.icio.us'a EkleDel.icio.us
  
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et

Doğum

En Çok Okunan Haberler

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiş bilgilerdir ve tedavi amaçlı kullanılamaz.Yayınlanan makale ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Bebeklerkulubu.com sorumlu değildir. © 2007-2015 Bebeklerkulubu.com Tüm hakları saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız |İletişim : bilgi@bebeklerkulubu.com

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi